Darmowe zakwaterowanie od firmy jednak z podatkiem
Nocleg opłacony ze środków pracodawcy, to dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Tym samym, wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika niebędącego w podróży służbowej - ewentualnie nadwyżki ponad kwotę zwolnioną - pracodawca ma obowiązek doliczyć do jego wynagrodzenia i potrącić zaliczkę.
W marcu 2023 r. spółka wystąpiła do fiskusa o interpretację przepisów o PIT. Wskazała, że świadczy usługi budowlane zarówno w kraju i zagranicą. Z uwagi na charakter tych usług, w szczególności na typowy czas trwania projektów budowlanych realizowanych przez skarżącą, nie dochodzi do utworzenia przez spółkę zakładu podatkowego w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Firma tłumaczyła, że zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę, którzy są m.in. zaangażowani w realizację usług budowlanych na terytorium zagranicznym. W umowach jako miejsce pracy wskazuje się tereny budowy prowadzone przez pracodawcę w kraju oraz za granicą.
Z wniosku wynikało ponadto, że pracownicy są traktowani jako mobilni, tj. osoby, których charakter pracy wymusza przebywanie poza siedzibą firmy - na placu budowy. Spółka wskazała, że zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 19 listopada 2008 r. (II PZP 11/08), pracownicy mobilni są grupą osób pracujących w warunkach stałego przemieszczania się (podróży).
Spółka tłumaczyła, że na czas trwania pobytu pracowników za granicą zapewnia im na swój koszt nocleg. I chciała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta